Зміст:

Що таке Pertex, історія виникнення

Види тканин Pertex:

 

Що таке Pertex, історія виникнення

 

Pertex – це універсальна, легка зовнішня тканина, що має високі вологовідштовхувальні, паропроникні, пухотримаючі та зносостійкі властивості. Одночасно, це назва британської текстильної компанії, а також, її головного продукту.

 

 

У 1978 році британський альпініст Гаміш Гамільтон плідно займався розробкою намету для альпінізму Vango Force 10. Під час походів, нерідко доводилося кип’ятити воду для приготування їжі на туристичному пальнику, прямо у наметі. Гаміш відмітив цікавий рух конденсату, за рахунок капілярної структури нейлону, з якого було виготовлено намет. Пар поглинається полімером і рівномірно розподіляється по його поверхні. Це сприяє більш швидкому загальному висиханню тканини.

 

Наступного року Гамільтон звернувся до компанії Perseverance Mill, що на той момент спеціалізувалася на легких, щільно сплетених нейлонових тканинах, з яких виготовляли стрічки для друкарських верстатів. Вони також працювали по принципу капілярного розподілення чорнила по поверхні друкарської стрічки. Це було гарною ідеєю, поєднати величезний досвід роботи компанії з технічними текстильними матеріалами і бажанням Гамільтона розробити універсальну легку синтетичну тканину для одягу та туристичного спорядження. В результаті тісної співпраці, у 1979-му році, була зареєстрована компанія Pertex, з якої починається сучасна ера полімерних зовнішніх матеріалів для одягу.

 

Варто відзначити, британський виробник Rab, на ряду з власними розробками, активно використовує нейлонову тканину від виробника Pertex. В куртках з пуховим та синтетичним наповнювачем, мембранних куртках та спальних мішках. Сьогодні, пертекс тканина використовується переважною більшістю світових виробників туристичного та спортивного одягу: Mammut, Outdoor Research, Mountain Hard Wear, Patagonia та інші. Залежно від виду тканини, відмічено високу універсальність, гарні показники захисту від вологи, паропроникність та зносостійкість, при мінімальній вазі. Також, це один з найкращих ультралегких пухотримаючих матеріалів.

 

Види тканин Pertex:

 

 

Pertex Classic

 

 

Базова класична тканина пертекс, перша розробка компанії. Складається з щільно переплетених нейлонових волокон різної товщини. Вага матеріалу, в середньому, становить 50-75 г/м². Волокна тканини мають цілу низку капілярних порожнин, це забезпечує ефективне відведення вологи, при відносно не високій загальній вазі. Тканина доволі швидко висихає. Даний текстиль має високі показники зносостійкості і чудово комбінується з флісовими матеріалами, для підвищення теплоізоляційних властивостей та більшого захисту від вітру. Також, підлягає додатковому вологозахисному просоченню DWR і часто є зовнішнім шаром мембранного одягу. Застосовується при виготовленні як не утепленого одягу, так і теплішого софтшелу, нерідко є пухотримаючим шаром курток та спальних мішків.

 

Pertex Microlight

 

 

Тісна співпраця Pertex з такими виробниками як Rab, Mountain Equipment та Snugpak, дозволила у 1987-му році розробити ще легший та м'якший варіант тканини ніж Classic. Microlight, стала першою в індустрії тканиною, яка не пропускає пух, і важить при цьому менше 45 г/м². За основу плетіння взяті більш м’які порожнисті полімерні волокна, також різної товщини. Технології створення текстилю для парашутних куполів, перенесено у виробництво надлегкої нейлонової тканини. Це зберігає високі зносостійкі та вологозахисні властивості, але робить матеріал ще легшим та м'якшим. Як наслідок, пуховий або синтетичний наповнювач має можливість ще більше розгорнутися в середині куртки чи спального, тим самим підвищуючи товщину та теплоізоляційні властивості виробу.

 

Варто відзначити окрему групу тканини Pertex Quantum. Це класична лінійка яка виконана з найтонших волокон на сучасному обладнанні. Дана технологія дозволила знизити вагу матеріалу до рекордних 35 г/м². Яскравий приклад використання даного сучасного матеріалу у теплому спальному мішку на температуру -30° – Rab Expedition.

 

Pertex Endurance

 

 

Дана технологія дозволяє покривати окремі волокна Pertex Classic силіконовою основою, утворюючи водовідштовхувальний бар’єр, що перевищують показники обробки тканини полімерними та фторорганічними сполуками (PFAS). Вологовідштовхувальні показники тканини виросли до 1000-2000 мм водяного стовпчика, при цьому, була збережена паропроникність та вологовідведення.На відміну від звичайного DWR просочення, яке наноситься на готовий продукт, технологія пертекс Endurance інтегрується з тканиною на етапі виробництва. Як наслідок, Endurance нелегко наносити, але, термін експлуатації такого покриття значно більший, і виробу не притаманний ефект вимивання просочення під дощем, чи від прання. Використовується для виготовлення спальних мішків, наметів та пухових курток, які будуть використовуватися у місцях підвищеної вологості.

 

Pertex Equilibrium

 

 

Під час подорожі до селища Шамоні (південь Франції) 1990-й рік, інженер з Pertex Стів Лейкок та Реб Керрінгтон (засновник компанії Rab) обговорювали ідею підтримки «мікроклімату» під одягом і збільшення загального комфорту. Вони обговорювали переваги застосування у одязі тканин з диференційованою структурою пряжі. Поєднання відносно фактурного плетіння на внутрішній стороні, та більш щільного плетіння на зовнішній, на повинно посилити дію капілярів, тим самим пришвидшивши процес відведення вологи від тіла.

 

У Великобританії, після повного дослідження і тестування, результатом стала запатентована тканина Pertex Equilibrium – подвійного переплетення з градієнтом щільності, придатна для використання в якості зовнішньої тканини. Хоча Реб Керрінгтон і не був співробітником Pertex, він зробив величезний вклад у створення Equilibrium, яку вперше було використано у власних виробах компанії Rab – а саме, у Vapour-Rise Jacket. Найчастіше Pertex Equilibrium застосовується при пошитті легких, компактних вітровок, а також софтшелл штанів та курток.